Korektivní
dermatologie

Logo Bodyestet

Vyhlazení mimických vrásek botulotoxinem

Botulotoxin  je nejčastěji užíván k vyhlazení vrásek v oblasti mezi obočím (mračení), vrásek na čele, vějířků kolem očí a vrásek horního rtu. Lze samozřejmě ovlivnit i jiné mimické svaly obličeje a krku.

Délka účinku je individuální a závislá na dávce. Účinek se zpravidla začíná projevovat po 3-7 dnech od aplikace a trvá po dobu 3-6 měsíců. U některých klientů se po opakovaných aplikacích mohou vytvořit protilátky proti botulotoxinu, a tím může být jeho účinek při dalším podání zcela eliminován. Tento proces se objevuje častěji u vysokých dávek nad 300 jednotek při jedné aplikaci nebo při opakování aplikace po méně než 1 měsíci. Naopak, někdy se efekt po dalších aplikacích prodlužuje.

Botulotoxin

Účinnou látkou je botulotoxin A, který způsobuje uvolnění  svalů. Tohoto efektu se v mikrodávkách využívá k dočasnému vyřazení některých mimických svalů obličeje z funkce. Tím dochází k vyhlazení mimických vrásek v obličeji. Dnes je aplikace botulotoxinu nejčastěji prováděnou kosmetickou procedurou na světě.

Za nějaký čas ošetřený sval opět začne fungovat.

Podobně působí botulotoxin i na  potní žlázy, čehož se využívá k redukci pocení.

Botulotoxin je zcela bezpečný a účinný v obvykle použitých dávkách kolem 50 jednotek na jednu návštěvu.

Výhody ošetření Botulotoxinem

  • Nikdy nebyla popsána alergie na botulotoxin, proto ani před aplikací se neprovádí žádný test snášenlivosti. Jedná se tedy o velmi bezpečný způsob vyhlazení vrásek.
  • Výsledný efekt není trvalý, můžete se tedy v případě spokojenosti rozhodnout pro nové ošetření nebo si naopak příště zvolit jiný typ ošetření vrásek.
  • Metoda je rychlá, bezbolestná, nijak Vás neomezuje v následných aktivitách.

Vyhlazení vrásek botulotoxinem: váš zákrok

Před aplikací botulotoxinu není nutná žádná speciální příprava. Je však vhodné k zákroku přijít nenalíčená a velké opatrnosti je potřeba při užívání léků na ředění krve (Warfarin, Pelentan, Ticlid, Anopyrin, apod.)

Jde o ambulantní výkon. Vlastní aplikace botulotoxinu trvá přibližně 10 minut.

Vyhlazení vrásek botulotoxinem: po zákroku

Ošetřené oblasti nesmí být masírovány ani jinak ošetřovány po dobu 6 hodin, po stejnou dobu se nedoporučuje změna polohy do lehu. Naopak po dobu 2-3 hodin se doporučuje využívat mimiku ošetřené oblasti. 2-3 dny po aplikaci se nedoporučuje velká fyzická námaha, sauna, solárium a prostory se změnami tlaku. V případě ošetření oblasti kolem očí se preventivně doporučují oční kapky ke zvlhčení oka po dobu 1 týdne.

Vyhlazení vrásek botulotoxinem: možná rizika

  • Občas se objevuje místní reakce po vpichu do podkoží – otok, drobné modřinky, bolest, zarudnutí.
  • Celkově se může dočasně objevit bolest hlavy, únava, příznaky podobné lehké chřipce. Všechny tyto příznaky, pokud se objeví, jsou mírné a dočasné, v řádu hodin a jen výjimečně déle.
  • Nejčastější komplikací je nechtěný účinek – oslabení svalů v jiném místě nebo v jiné míře, než je požadován. Tento efekt je však opět pouze dočasný a  zmizí během několika měsíců. V případě aplikace botulotoxinu kolem očních víček byly vzácně pozorovány komplikace ve smyslu vysychání rohovky v důsledku sníženého mrkání.
  • Botulotoxin se nesmí aplikovat do zanícené oblasti. U žen, u kterých byl botulotoxin podán v těhotenství, nebyly dosud nikdy pozorovány žádné teratogenní ( způsobující vývojové vady), nebo jiné negativní účinky, přesto se obecně doporučuje počkat do porodu a ukončení kojení.
  • Botulotoxin nedoporučujeme u nemocí s poruchou přenosu nervového vzruchu na sval -  myasthenia gravis (nemoc při které je ochablé svalstvo těla). Dále se aplikace nedoporučuje při současném podávání některých léků: aminoglykosidy (antibiotika Gentamycin a Streptomycin), penicilamin, chinin, blokátory kalciových kanálů (léky na snížení krevního tlaku). Toto s vámi probere před zákrokem lékař.
nahoru

Zeptejte se odborníků
Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.* povinné údaje


Poslední dotazy

02. 04. 2014 |

Kdy je vhodná mezoterapie

Zaujala mne metoda mezoterapie, chtěla bych se zeptat zda je tento zákrok vhodný pro vyhlazení nosoretních rýh a zpevnění kontur obličeje ( v oblasti brady a povislé spodní partie obličeje).

Vždy je nutná osobní konzultace, při které se posoudí stav kůže. Záleží na hloubce a typu vrásek i stávající pevnosti pleti. Mezoterapie je ošetření vhodné ke zvýšení hydratace kůže a lehkého zpevnění, kdy se nezasíťovaná kyselina hyaluronová injekčně aplikuje do pleti. Pleť je lépe hydratovaná a získá pružnost. Ideální je podstoupit ošetření před létem či po letní sezoně.

28. 03. 2014 |

Efekt frakčního laseru

Jak dlouho vydrží efekt ošetření frakčním laserem? Pokud bych po vyprchání účinku nechtěla v ošetření pokračovat, jak bude pleť vypadat? Když podstoupím zákrok v dubnu, mohu se v létě opalovat bez omezení?

Efekt zákroku je individuální (přibližně v rozmezí cca ). Zákrok funguje tak, že laserový paprsek působí v hloubce dermis, kdy aktivuje novotvorbu kolagenních vláken, tím dochází k hydrataci pleti, pleť se omladí a stárne od mladšího bodu. Po ošetření laserem je nutné pleť chránit před působením slunečních paprsků minimálně po dobu 6 měsíců. Ideálním obdobím pro frakční laser je období podzim nebo zima.

18. 05. 2012 | Petras

Injekční lipolýza a těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když bych chtěla injekční lipolýzi do břicha, nebudu mít potom nějaké problémy s otěhotněním? Děkuji.

Dobrý den, na zmenšení množství tuku na břiše doporučuji jednoznačně liposukci. Injekční lipolýza je vhodná na malá množství - např. podbradek. Problémy s otěhotněním v žádném případě po injekční lipolýze nejsou. Za Body kliniku dr. Zimovčáková

Více dotazů