Operace
obličeje

Logo Bodyestet

Facelifting a minifacelift

Plastická operace obličeje tzv. facelifting se obvykle provádí u klientů, u kterých dochází k rozvoji procesů stárnutí kůže a podkožních tkání obličeje a krku vlivem věku. Objevují se vrásky, povoluje kůže a měkké tkáně obličeje, krku a v okolí očí. Ubývá vrstva podkožní tukové tkáně. Obličej ztrácí mladistvý vzhled.

Facelifting lze kombinovat s korekcí horních a dolních víček, sešitím rozestupu svalů na krku, lipoinjekcí, liposukcí krku a oblasti čelistí, laserovým ošetřením kůže obličeje atd.

Facelifting: vaše operace

Plastická operace obličeje trvá dle rozsahu zákroku asi 2 až 3 hodiny, většinou v celkové anestézii.

Aby bylo možno kůži a podkožní tkáně obličeje vypnout, musí se při operaci kůže obličeje  uvolnit od spodiny a vytáhnout vzhůru a do stran. Řez se provádí ve vlasech v oblasti spánků, dále vede těsně před boltcem dolů, kolem boltce zespodu a za ucho, za boltcem vzhůru a nakonec opět do vlasů. Tkáně se uvolňují dle závažnosti poklesu různě radikálně směrem do obličeje a na krk. Poté se uvolňuje, posunuje a speciálními stehy ukotvuje podkožní tkáň a svalová povázka-fascie směrem vzhůru. Odstraní se přebytečná kůže a pečlivě zašijí rány. Obličej a krk se bandážují elastickým kompresním obvazem do druhého dne, kdy se provádí převaz, vytažení drenů a nasazení kompresní obličejové masky. Je několik modifikací faceliftingu, od poměrně nenáročného mini faceliftingu, vypnutí střední partie obličeje/ S lift/ až po kompletní vypnutí celého obličeje, spánků, krku a kombinací s dalšími procedurami.

Facelifting: rekonvalescence

Hospitalizace trvá většinou 1 den. Někdy klient/ka zůstává na klinice pouze do večera a poté odchází s doprovodem domů. Elastická maska zůstává do první kontroly, která je za 7 až 10 dnů po zákroku.

V pooperačním období je běžná tvorba otoků, event. krevních výronů. Pro urychlení vstřebávání hematomů je možno použít masti s heparinem, např. Heparoid nebo Lioton gel. První dva dny po operaci je nutno dodržovat klidový režim, pak do první kontroly šetřící režim. Na mytí vlasů a umývání obličeje se domluvíte se svým chirurgem. Z důvodu bezproblémového prokrvení operovaných tkání obličeje je třeba omezit kouření před i po operaci. Doporučujeme Wobenzym pro rychlejší hojení a  mizení otoků.

Jizvy po operaci nesmíte 6 měsíců vystavovat slunci a záření v soláriu.

Facelifting: možná rizika

Jako všechny operace, tak i tato oprace s sebou přináší rizika, se kterými je nutné počítat.

Jde o obecná rizika operace v celkové anestézii (krvácení - hematom, infekce, plicní embolie, špatné hojení, rozestup operační rány, tvorba keloidních jizev atd.) a dále rizika specifická pro daný zákrok.

Možná rizika spojená s faceliftingem

  • Může dojít k vytvoření podkožního hematomu-nahromadění krevní sraženiny-vynucující si jeho vypuštění. 
  • Další komplikace jsou vzácné, může se objevit  porucha prokrvení tkání a v krajních případech je možné až jejich částečné odumření.
  • Jsou popisovány přechodné parézy - obrny nervů zásobujících obličejové svaly.
  • Další z komplikací je porucha citlivosti kůže ušního boltce, vznikající přetětím drobného kožního nervu. Možnost regenerace je omezená a tak je tento stav obvykle trvalý.
  • V okolí jizev může dojít k trvalé ztrátě vlasů.
  • I při plastických operacích obličeje je nutné počítat s možností vzniku keloidních jizev. Výsledný vzhled jizev je závislý na kvalitě hojících procesů daných každému jedinci individuálně, proto je nelze předem určit a keloidům tak předejít.
  • Pokud výsledek není uspokojivý, může se provést korektivní operace.
nahoru