Liposukce

Logo Bodyestet

Liposukce

Velmi populární výkon plastické chirurgie, liposukce, se provádí za účelem odstranění tukových nadbytků v některých partiích těla a k dosažení harmonické kontury dané oblasti.

Výkon je limitován elasticitou kůže, která souvisí s věkem, dědičnými dispozicemi, kouřením, sluněním a dalšími faktory. Liposukce je vhodná pro ženy i muže.

Nejčastěji ošetřovanými oblastmi jsou boky, stehna, břicho a hýždě. Lze dobře provádět i liposukci kolen, zad, paží nebo podbradku. V menší míře a s poněkud vyššími riziky se provádí liposukce lýtek a kotníků. V žádném případě se nejedná o metodu, jak snížit tělesnou hmotnost při obezitě. Liposukce slouží pouze k formování tvaru těla.

V posledních letech se objevuje mnoho nových a „zaručených" metod, které jsou neinvazivní nebo minimálně invazivní (např. radiofrekvenční lipolýza, ultrazvuková lipolýza, laserem asistovaná liposukce a další). Jejich účinnost je stále předmětem diskuzí.

Na naší klinice provádíme tzv. liposukci tumescentní. To znamená, že daná oblast je před samotným odsáváním tuku napuštěna liposukčním roztokem. Účelem je zvětšení objemu před odsáváním, napnutím tukových zrn a jejich zkřehnutí. To pak umožňuje rovnoměrnější odsátí a výrazně menší krvácení. Liposukční roztok totiž obsahuje složku, která stahuje cévy. Roztok taktéž obsahuje anestetikum, takže vlastní liposukce je nebolestivá.

Po napuštění ošetřované plochy roztokem je z několika milimetrového vpichu do oblasti vsunuta tenoučká liposukční kanyla, kudy je za využití podtlaku vysáván tuk pravidelnými vějířovitými pohyby kanyly v podkoží. Trend směřuje k užití kanyl stále menšího průměru za účelem co nejrovnoměrnějšího odsátí s minimální traumatizací podkožní tkáně. Běžně jsou užívány kanyly průměru pouhých 2-4 mm.

Výhody liposukce v lokální anestezii

 • Nespornou výhodou liposukce je formování postavy tam, kde to není možné dietou ani cvičením.
 • V průběhu zákroku jste při vědomí, můžete komunikovat se svým lékařem. Rekonvalescence je velmi rychlá, druhý nebo třetí den můžete jít do práce.
 • Efekt liposukce je trvalý, pokud zamezíte větším výkyvům hmotnosti a budete dodržovat zdravý životní styl.  Při liposukci velkých partií dochází ke zmenšení i o několik konfekčních velikostí.

Mohlo by Vás zaujmout:

Pokud uvažujete o liposukci a rády byste vytvarovaly nejen problémovou oblast, ale současně řešíte plnost poprsí, pak zvažte nový kombinovaný zákrok BodyChic. Jedná se o zákrok plastické chirurgie, který kombinuje liposukci a zvětšení prsou vlastním tukem. Tuk odsátý liposukcí Vám jemnými vpichy přesuneme do prsou. Jde se o šetrnou a zároveň velmi efektivní metodu formování kontur těla. Spojením dvou zákroků v jediný operační výkon ušetříte čas i finance.

 

Liposukce: vaše operace

Bezprostředně před výkonem si operatér zakreslí oblast, kde bude výkon provádět a provede fotodokumentaci.

Liposukci obvykle provádíme ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Operace trvá většinou cca 1-3 hodiny, v závislosti na množství a rozsahu ošetřovaných oblastí.

Při liposukci velkého rozsahu je zákrok prováděn v celkové anestezii s jednodenní hospitalizací.

V obou případech však doporučujeme zajistit si po operaci odvoz domů. Rozhodně není vhodné, abyste po liposukci řídila automobil nebo cestovala sama hromadnými dopravními prostředky.

Liposukce: rekonvalecscence

Bezprostředně po zákroku jsou operované plochy stlačeny elastickými liposukčními návleky. Elastické pooperační kompresní prádlo je nutné nosit prakticky 24 hod. denně, s výjimkou osobní hygieny, a to po dobu několika týdnů. Sprcha je poprvé možná den po zákroku. Nikdy by neměla být užívána horká voda, ale pouze krátká vlažná sprcha. Teplo zvyšuje tendenci k nárůstu otoků.

Do kontroly po jednom až dvou týdnech je doporučován klidový režim, sportovní aktivity  by měly být obnoveny až po několika  týdnech. Dle doporučení operatéra budete operované oblasti masírovat tlakem prsty anebo speciálním masážním strojkem, který dostanete na recepci kliniky. Definitivní výsledek výkonu lze hodnotit až s odstupem 3-4 měsíců. Drobné jizvy po kožních nářezech je třeba chránit před UV zářením po dobu nejméně půl roku. Vzhled jizev lze zlepšit za 2-3 měsíce po zákroku ošetřením laserem, toto ošetření na klinice také poskytujeme.

Liposukce: možná rizika

Jako všechny operace, tak i tato operace s sebou přináší rizika, se kterými je nutné počítat. Jde o obecná rizika operace v celkové anestézii (krvácení - hematom, infekce, plicní embolie, špatné hojení, rozestup operační rány, tvorba keloidních jizev atd.). a pak rizika specifická pro daný zákrok.

Možná rizika související s liposukcí

Jako všechny operace, tak i liposukce s sebou přináší rizika, se kterými je nutné počítat. Mezi nejdůležitější patří:

 • Menší rozdíl ve velikosti a tvaru u párových oblastí.
 • Nepravidelnost kožního povrchu operované oblasti - čím je výkon radikálnější (čím více tuku je odstraněno), tím je riziko větší. Se zavedením tumescence a kanyl menšího průměru došlo ke snížení tohoto rizika.
 • Riziko volné kůže nad odsátou oblastí stoupá s věkem, radikalitou výkonu, neadekvátní pooperační péčí bez nošení elastického prádla, při špatné elasticitě kůže.
 • Další, méně častou komplikací jsou viditelné tuhé jizvy po malých kožních nářezech. Tyto jizvy jsou obecně důsledkem špatné hojivosti tkáně daného jedince a nejsou předem předvídatelné.(vzhled lze dodatečně zlepšit laserem)
 • Mohou se objevit i dočasné změny pigmentace kůže – tmavší mapy - nejčastěji po vstřebání velkých krevních podlitin.Vzácnou komplikací je dočasné nebo trvalé snížení kožní citlivosti nad odsávanou oblastí. Častěji k ní dochází při radikálních výkonech v těsné blízkosti kůže.
 • Velmi vzácnou, ale možnou komplikací je tuková embolie. Je to i život ohrožující stav. Její větší riziko se uvádí při rozsáhlých výkonech na velkých tělních plochách. Se zavedením tenoučkých kanyl je dnes velmi nepravděpodobná.
 • Chybou operatéra při přílišném zhmoždění kůže kanylou nebo na základě dramaticky probíhajícího zánětu či infekce může dojít až k odumření okrsku kůže. Komplikace je však rovněž extrémně vzácná.
 • Z literatury jsou známy i jiné vzácné život ohrožující komplikace, jako např. perforace střeva při liposukci břicha u nezjištěné břišní kýly.
 • V důsledku liposukce může být zlepšena anebo naopak zvýrazněna celulitida operované oblasti, tento jev není považován za komplikaci, ale doprovodný negativní jev, který vyplývá z podstaty výkonu. V důsledku některých komplikací může být nutná korektivní operace.
nahoru

Zeptejte se odborníků
Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.* povinné údaje


Poslední dotazy

Více dotazů