Operace
obličeje

Logo Bodyestet

Operace očních víček

Korekce víček (tzv. blefaroplastika) často řeší nejen estetický problém oteklých, unavených či pokleslých víček, váčků (pytlíků) pod očima a smutného, unaveného výrazu Vaší tváře, ale také zdravotní problém. Díky tomu, že kožní řasa horního víčka přesahuje přes jeho okraj, omezuje tak zorné pole.

Výhody operace očních víček

Kromě estetického efektu je zde i nepopiratelný efekt zdravotní. Dochází k úlevě očí a zlepšení vidění v celé jeho šíři. Váš výraz se zjemní, zmizí unavený, smutný výraz. Velkou výhodou je ve většině případů možnost operace jen v místním znecitlivění, bez nutnosti hospitalizace a brzký návrat k běžné činnosti.

Operace očních víček: vaše operace

Výkon se provádí zpravidla v injekčním místním znecitlivění a trvá přibližně necelou hodinu. Jen výjimečně nebo jako součást kombinované operace se provádí v celkové anestézii.

Na horním víčku je řez veden v přirozených ohybových liniích a pokračuje až do vějířkovitých vrásek zevně od oka. Po důkladném proměření je pečlivě na kůži namalován a následně odstraněn kožní nadbytek, někdy též nadbytek kruhového očního svalu. Poté jsou v případě nutnosti odstraněny i tukové váčky pod víčky. Kůže je pak sešita jemným tenkým stehem a rána zajištěna tenkými náplastmi.

Na dolním víčku je řez veden co nejblíže dolním řasám tak, aby nebyly poškozeny jejich růstové cibulky a na bocích je vyveden opět do vějířovitých vrásek kolem očí. Podobně jako na horním víčku jsou poté odstraněny tukové váčky a často bývá též vypínán ochablý kruhový oční sval. Přebytečná kůže je odstraněna a rána zašita obdobně jako na víčku horním.

Operace očních víček: metody

Laserem asistovaná blefaroplastika

Operaci horních i dolních víček lze s výhodou kombinovat s použitím frakčního CO2 laseru.

Ten lehce plošně vypne kůži a drobné vrásky a tím ještě zvýší efekt operace na horních i dolních víčkách. Dále lze pomocí laseru provést řez na dolním víčku ne na kůži, jako obvykle, ale ve spojivce uvnitř oka. Na kůži tak nevzniká žádná jizva. Tato varianta je omezena pouze na malý stupeň poklesu kůže dolního víčka a je vhodnější v celkové anestézii.

Operace očních víček: rekonvalescence

Domů odcházíte v krátké době po zákroku, s tmavými brýlemi na očích a je vhodné zajistit si doprovod domů. Operační rána je překryta sterilní náplastí, která zůstává do první kontroly. Někdy je nutno na první den oči zavázat, proto je vhodné pro první dny si zajistit doma pomoc.

Pooperační péče spočívá zejména v důkladném chlazení operovaných míst, abychom zabránili vzniku a rozšíření otoků a krevních podlitin. Pooperační bolesti nebývají velké a lze je tlumit běžně dostupnými analgetiky typu Ibuprofen, Paralen apod.

Po operaci doporučujeme klid a šetření zraku, ležení a spaní ve zvýšené poloze s podloženou hlavou, nejlépe na zádech, a to zejména prvních 24 hod. Několik dnů je nezbytné vyhýbat se zaprášenému, zakouřenému prostředí a přímému slunečnímu svitu. Pokud se operace provádí v létě, je nutné celou letní sezónu při pobytu na slunci oči chránit kvalitními slunečními brýlemi. První kontrola, při níž jsou odstraněny stehy, bývá po 5-7 dnech. Výsledný vzhled víček nelze hodnotit dříve než za 3 měsíce od operace, jizvy bývají viditelné zpravidla velmi krátkou dobu.

Možná rizika související s operací víček

Hojivost tkání v obličeji je velmi dobrá, proto absolutní většina operací probíhá zcela bez komplikací. Přesto jako při každé operaci mohou komplikace nastat a mít závažné důsledky. Úplný výčet všech komplikací není možný.

  • Přetrvávající otoky jsou způsobeny horším odtokem lymfy – mízy z operované oblasti, zpravidla po několika týdnech spontánně ustupují.
  • Krvácení drobné krevní podlitiny nelze považovat za komplikaci, ale běžnou součást výkonu. Závažným stavem může být krvácení v oblasti očnice po odstranění tukových prolapsů. Pozná se bolestí a tlakem za okem, oko je vyklenuté vpřed, objevuje se dvojité vidění, oko nelze zavřít. V takovém případě je nutná velice rychlá chirurgická revize rány, jinak přetlak v očnici může způsobit až nenávratné poškození očního nervu se ztrátou zraku.
  • Ektropium je odchlípení dolního víčka od oka, oko má kruhový tvar, pacient často pociťuje „foukání do oka", mohou vytékat slzy. Ektropium vzniká buď po příliš radikálním odstranění kůže nebo přechodně v přítomnosti krevní sraženiny a otoku, či při velmi bouřlivém procesu hojení s tvorbou podkožních srůstů. Většina ektropií se při správné pooperační péči zvládne bez nutnosti následné operace. Případná chirurgická korekce je náročná.
  • Viditelné jizvy mohou být buď tuhé široké, se sníženou pigmentací nebo naopak se zvýšenou pigmentací. Kvalitu jizvy nikde nelze předem garantovat.
  • Záněty – může se jednat o zánět hluboko v očnici, potom se jedná o závažný stav podobně jako při krvácení, ale může jít i o drobné přechodné podráždění spojivky či zánět pouze v podkoží. V takovém případě je léčba relativně snadná a výsledek operace nebývá ovlivněn.
  • „Suché oko" – takto se nazývá stav, který vzniká při nedostatečné tvorbě slz. Po operaci zejména horních víček dochází ke změně distribuce slz na povrchu oka, což může vést k nepříjemným pocitům dráždění oka. U pacientů s prokázanou sníženou tvorbou slz by k tomu mělo být přihlédnuto.
  • Vypadávání řas po operaci – může se jednat o vzácnou reakci na trauma, kterým je řez v jejich bezprostřední blízkosti. Jedná se o stav pouze dočasný, do 2-3 měsíců řasy znovu dorostou.
  • Změna citlivosti okraje víčka a řas – zpravidla na horním víčku, je způsobena přerušením nebo podrážděním drobných nervů vystupujících pod horní hranou očnice. Pocity bývají zpravidla jen dočasné.
  • Alergická reakce na anestetika může se objevit při nepoznané alergii, její klinické projevy mohou být od pouhé kožní vyrážky až po šokový stav.
nahoru

Fotogalerie

Úprava očních víček

předpo

Zeptejte se odborníků
Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.* povinné údaje


Poslední dotazy

Více dotazů